Πέμπτη, 29 Ιανουαρίου 2015 09:06

jomTο επιστημονικό άρθρο με τίτλο "Measuring Political Will in Organizations: Theoretical Construct Development and Empirical Validation" των Ηλία Καπουτσή (ΟΠΑ), Αλέξανδρου Παπαλεξανδρή (ΟΠΑ), Darren Treadway (University at Buffalo) και Jeffrey Bentley (California State University), έγινε δεκτό για δημοσίευση στο έγκριτο διεθνές επιστημονικό περιοδικό "Journal of Management".

Το άρθρο αυτό πραγματεύεται την ανάπτυξη και την επικύρωση μίας κλίμακας μέτρησης της πολιτικής βούλησης (political will), η οποία αποτελείται από δύο διαστάσεις: την ιδιοτελή (self-serving) και την ανιδιοτελή (benevolent). Η πολιτική βούληση αφορά στο κίνητρο του ατόμου να συμμετέχει σε μία στρατηγική συμπεριφορά, προσανατολισμένη προς την επίτευξη στόχων και την απόκτηση οφέλους, η οποία συμπεριφορά όμως περιλαμβάνει εγγενώς κινδύνους τόσο σε επίπεδο διαπροσωπικών σχέσεων, όσο και σε επίπεδο υπόληψης του ατόμου. Η πολιτική βούληση, η οποία αποτελεί έναν ευρέως αναγνωρισμένο παράγοντα επιτυχίας στο εργασιακό περιβάλλον, στερείται εννοιολογικής σαφήνειας, καθώς και ενός έγκυρου τρόπου μέτρησης. Για την κάλυψη αυτού του κενού στη βιβλιογραφία, πραγματοποιήθηκαν τέσσερις μελέτες που περιλάμβαναν έξι δείγματα εργαζομένων (Ν = 925) από τρεις χώρες (Ηνωμένες Πολιτείες, η Ελλάδα και το Ηνωμένο Βασίλειο), και είχαν ως στόχο να αναπτυχθεί η κλίμακα μέτρησης της πολιτικής βούλησης και να καθοριστούν οι ψυχομετρικές ιδιότητες και το νομολογικό δίκτυο της νέας αυτής κλίμακας. Στο άρθρο αυτό, κατόπιν μίας σειράς εμπειρικών αναλύσεων, αποδείχθηκε η εγκυρότητα και η αξιοπιστία της νέας κλίμακας μέτρησης της πολιτικής βούλησης, καθώς και προσδιορίστηκε η θετική συσχέτιση που έχει η πολιτική βούληση με μία σειρά εργασιακών συμπεριφορών και αποτελεσμάτων, όπως το στάτους που απολαμβάνει ο εργαζόμενος, καθώς και η δυνατότητα επαγγελματικής ανέλιξής του.

Με βάση την κατηγοριοποίηση του Thompon Reuters Impact Factor, το Journal of Management θεωρείται ένα από τα καλύτερα περιοδικά διεθνώς αφού βρίσκεται στις 3 πρώτες θέσεις σε τρεις διαφορετικές ερευνητικές κατηγορίες. Συγκεκριμένα, βάσει Impact Factor (6,86) θεωρείται το Νο1 περιοδικό στην κατηγορία Applied Psychology (ανάμεσα σε 75 περιοδικά), Νο2 στην κατηγορία Business (ανάμεσα σε 111 περιοδικά) και Νο3 στην κατηγορία Management (ανάμεσα σε 173 περιοδικά). Επιπλέον, στη λίστα του Association of Business Schools (ABS) αξιολογείται με τέσσερα (4), τον υψηλότερο βαθμό που μπορεί να λάβει ένα περιοδικό (αξίζει να σημειωθεί ότι αξιολόγηση 4 κατέχουν μόνο το 8,7% των περιοδικών που αξιολογούνται από τον συγκεκριμένο οργανισμό).

Βρίσκεστε εδώ: Home ΝΕΑ Δημοσίευση του μέλους του Εργαστηρίου Αλέξανδρου Παπαλεξανδρή στο έγκριτο διεθνές επιστημονικό Περιοδικό Journal of Management